Följande soldater har jag i släkten:


Namn Släktskap Patronymikon Aktnummer Född-Död Socken Kompani
Anders Blomlöf mmffff Andersson SR-00-0720-1851 1829-1904 Överselö (D) Strängnäs
Anders Thun mmfffff Olofsson SR-00-1017-1825 1803-1831 Ytterselö (D) Gripsholms
Olof Hägg mmffffff Olofsson SR-00-1006-1804 1782-1813 Ytterselö (D) Gripsholms
Lars Mört mmfffffmfff Johansson SR-00-1018-1720 1691- Ytterselö (D) Gripsholms
Fredrik Åhrberg mmffffmfff SR-00-0968-1747 1721-1767 Mariefred-Kärnbo (D) Gripsholms
Jonas Malmström mmffffmmf Persson 1728-1802 Stockholm, Ytterselö Livdrabanterna
Eric Wång mmffmmf ? SR-00-0981-1791 1770-1819 Toresund (D) Gripsholms
Jon Ross mmffmmmmf Andersson SR-00-0594-1709 1689-1765 Gåsinge (D) Nyköpings
Anders Wahlberg mmffmmmmff - Gåsinge (D)
Eric Eld mmmffmf Larsson UR-04-0128-1817 1792-1871 Ramsta (C) Uppsala
Björn Schierman mmmfmffmmf Ersson UR-02-0089-1719 1689-1738 Knutby (C) Rasbo
Johan Malmborg mfff Andersson Svea Livgarde 1872-1936 Gävle (X)
Töre Udd? mffffmffmfmf Svensson NÄ-BEFÄLET-? 15??-1654 Stora Kil (S)
Jeremias Ekqvist mfffmmmff Johansson HR-??-209? 1726-1777 Hedesunda (X)
Johan Gillberg mfffmmmfff Andersson HR-??-0106-1720 1700-1742 Hedesunda (X)
Johan Kirckhoff mfffmmmfmmf HR-??-025-1687 Död före 1716 Hedesunda (X)
Nils Vessling mfffmmmmf Larsson HR-??-041 1726-1782 Hedesunda (X) Överstelöjtnanten
Anders mffmffmmmf Hemmingsson NÄ- 1670- Nedre Ullerud (S)
Anders Solfelt mffmfmff Andersson NV-00-1325-1767 1744-1813 Segerstad (S) Näs
Håkan mffmfmfmf Hofgren NV-00-0000-1748 1711-1790 Segerstad (S) Näs
Anders mffmfmfmfff Jakobsson NV?-00-?-1662 1645-1708 Köla (S)
Nils Liljebjörn mffmfmfmmf Löjtnant 1692-
Niklas Liljebjörn mffmfmfmmff Löjtnant 1637-1717
Björn Nilsson mffmfmfmmfff Kapten -1651
Robert Moffat mffmfmfmmfmf Kapten -1672
Lars Rutensköld mffmfmfmmmf VG-BEFÄLET-1704 död 1732 Kedum (R)
Lorentz Qvint mfmfff Nilsson KR-05-0656-1837 1818-1910 Ljungby (G) Ljungby
Sven Nord mfmffmf Israelsson KR-05-0619-1822 1789-1837 Lidhult (G) Ljungby
Bengt Munter mfmmmff Andersson JR-00-0995 1776-1846 Långaryd (N) Södra Vestbo
Börje mfmmmffffmf Jönsson JR-00-0370-16 c1610-1698 Reftele (F) Majorens
Jonas fmffmfmff Håkansson KR-07-0865-1718 1690-1761 Virestad (G) Allbo
Håkan fmffmfmfff Larsson KR-07? 16??-c1724 Virestad (G) Allbo?
Anders Sutare fmfmffmf Mattsson KR-07-0962-1776 1750- Pjätteryd (G) Allbo
Gudmund Kullman fmfmfmfmf Persson KR-07-0911-1717 1698-1786 Agunnaryd (G) Allbo
Per Ros fmfmmf Andersson KR-02-0148-1817 1799-1868 Härlunda (G) Skatelöfs
Anders Thorn fmfmmff Carlsson KR-02-0149-1792 1774-1853 Härlunda (G) Skatelöfs
Carl Ljung fmfmmfff Jonasson KR-02-0164-1773 1750-1795 Västra Torsås (G) Skatelöfs
Jonas Lindquist fmfmmffff Andersson KR-02-0145-1749 1724-1784 Härlunda (G) Skatelöfs
Anders Adieu fmfmmfffff Sunesson KR-02-0145-1712 1694- Härlunda (G) Skatelöfs
Per Patrull fmfmmfffmf Larsson KR-02-0176-1717 1693- Västra Torsås (G) Skatelöfs
Henrik Fagerström fmfmmmff Hansson KR-BEFÄLET-1719 1697-1773 Virestad (G) Majorens
Hans Fagerström fmfmmmfff CR-BEFÄLET-16?? 16-1702 Tuna (H) Erik Silfversparres
Henrik Gyllenbreider fmfmmmffmf 1633-1698 Hallingeberg (H)
Johan Nyberg fmmf Bengtsson KR-0?-0049-1891 1870-1958 Virestad (G) Allbo
Johan Lindgren fmmfmffff Svensson KR-03-BEFÄLET-1742 1727-c1789 Skatelöv (G) Norra Sunnerbo
Ture Håkansson fmmfmfmfmmff -1667 Västra Torsås (G)
Måns Blantingsson fmmfmfmfmmmff - Skatelöv (G)
Lars Nyberg fmmfmmff Olofsson LH-12-0053-1766 1740-1790 Fellingsbro (T) Örebro Sqvadron
Olof Rundgren fmmfmmfff LH-02-0120-1724 1701- Fellingsbro (T) Örebro Sqvadron
Samuel Jernberg fmmfmmffmf Olsson LH-12-0053-<1691 död ca 1708 Fellingsbro (T) Örebro Sqvadron
Lars Lilja fmmfmmfmff Jonsson LH-12-0119-1714 1693-1738 Näsby (T) Örebro Sqvadron
Bonde Francke fmmmfmfmf Hansson KR-02-0142-1718 1698- Almundsryd (G) Skatejöfs
Jöran Pihl fmmmmmmfff Kvartermästare 1667-1763 Ljuder (G)
Nikolaus von Heisen fmmmmmmffmf Johansson -1688 Lemnhult (G)
Johan von Heisen fmmmmmmffmff Regementskvartermästare -1650
Anders Tapper ffffmmmff Persson KR-06-0822-1709 1676-1759 Hamneda (G) Södra Sunnerbo
Anders Gårdström fffmffff Andersson SU-K5-0033-1751 1727-1787 Pjätteryd (G) Sunnerbo
Tuve fffmffmmfff Larsson -1677 Göteryd (G) Sunnerbo
Johannes Svalander fffmfmffmmff Jönsson Regementspastor 1598-1673 Åker (F)
Jöns Swala/Svalkrantz fffmfmffmmfff Källeryd (F)
Henrik Dahlström fffmmffmmf SU-BEFÄLET-1718 -1734- Agunnaryd (G) Sunnerbo
Anders Fagergren fffmmmmff Svensson KR-07-0914-1729 1697-1749 Agunnaryd (G) Allbo
Daniel Stål ffmfmmf Nilsson KR-02-0270-1790 1767-1844 Vislanda (G) Majorens
Nils Sjöman ffmfmmff Nilsson SU-K5-0024-1754 1731 Vislanda (G) Sunnerbo
Måns Ferm/Färm ffmmfmf Persson KR-05-0558-1791 1767-1816 Hamneda (G) Ljungby
Per Malm ffmmfmff Johansson KR-07-0955-1767 1733-1809 Pjätteryd (G) Allbo

En soldats aktnummer innehåller en hel del intressant information.
Ex. Anders Blomlöf har aktnummer SR-00-0720-1851.
Ur detta kan man få fram att han var verksam i Södermanlands regemente (SR) som soldat nr 720.